Dzień Misia

25 listopada odbył się Dzień Misia. Uczniowie naszej szkoły przynieśli ulubione pluszowe przytulanki. 

E-Twinning – Penfriends

Dzięki E-Twinning nawiązaliśmy współpracę z uczniami z Włoch. Klasy 8a oraz 7e biorą udział w projekcie polegającym na wymianie listów z uczniami z włoskiego miasteczka Terni. Pierwszym etapem zdobywania tzw. „penfriend” była wymiana pocztówek z pozdrowieniami. Kolejnym będzie wymiana listów. Uczniowie z ekscytacją i niecierpliwością czekają na listy z Włoch, by móc na nie odpowiedzieć. Dzięki temu projektowi uczniowie doskonalą swoje umiejętności pisania pozdrowień i listów w języku angielskim. Mamy nadzieję, że to początek pięknych i wieloletnich przyjaźni :).

Katarzyna Mróz

Adoptowaliśmy patyczaka!

We wrześniu za pośrednictwem Pani Katarzyny Nogi uczniowie klasy 6b adoptowali patyczaka z Przedszkola im. Kota w Butach w Mikołowie. Od tego czasu uczniowie dzielnie opiekują się „klasowym zwierzątkiem”, któremu nadano imię Franek. Franek zyskał sympatię nie tylko uczniów, nauczycieli, ale również rodziców, którzy na zmianę przyjmują go co weekend do swoich domów. Uczniowie chętnie czytają różne ciekawostki na temat patyczaków i ich upodobań kulinarnych ;) Uwielbiamy obserwować Franka, jego wzrost oraz wszelką aktywność. Chętnych do karmienia, pojenia lub sprzątania terrarium nie brakuje!

Katarzyna Mróz

Dzień Pluszowego Misia w klasie 1c

„Proszę Państwa oto Miś…” – tym hasłem rozpoczęliśmy Dzień Pluszowego Misia w naszej klasie. Z wielką radością opowiadaliśmy historie związane z naszymi pluszakami, poznaliśmy ich imiona, a także zatańczyliśmy z nimi wesoły taniec. Ponadto dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o misiach w świecie przyrody, rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące najbardziej znanych misiów z bajek i wykonaliśmy pracę plastyczną.

W. Wowra

Mały gest, wielki cel

Nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej Mały gest, wielki cel, której celem było sprawienie radości chorym dzieciom: Jakubowi i Roksance. Chętni uczniowie (w tym ze świetlicy) własnoręcznie wykonali kartki urodzinowe, które wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzynki. Po zakończeniu akcji kartki zostały dostarczone dzieciom, wywołując uśmiech na ich twarzach. Oficjalne podziękowania dla naszej szkoły ze strony rodziców są na fb Mały gest, wielki cel.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję!

Iwona Wiśniewska, Wioletta Wowra

Uczeń w świecie kodowania

Na kolejnych zajęciach z cyklu „Uczeń w świecie kodowania” dzieci zapoznały się z takimi wartościami jak tolerancja i szacunek. Była rozmowa na temat różnic między tymi wartościami i różnic między ludźmi. Uczniowie wzięli udział w zabawie „Wyturlaj”, pracowali z obrazkami tematycznymi oraz współpracowali w grupach podczas gier z kolorowymi kubkami na macie. Zajęcia zakończyli układając buźkę według kodu binarnego. Dzieci, poza wprowadzeniem w świat wartości, rozwijały umiejętność pracy zespołowej, kreatywność i algorytmiczne myślenie.

Iwona Wiśniewska

Międzynarodowy Dzień Tolerancji – 16 listopada

W klasie 5 c została przeprowadzona lekcja na temat: Porozumienie między ludźmi – znaczenie tolerancji. Uczniowie podczas zajęć wymienili różnice pomiędzy ludźmi, rozmawiali o tym, czy to dobrze, że różnimy się między sobą, wskazywali pozytywne strony różnorodnego świata, poznali definicję tolerancji i jej określenia. Rozmawiali w jaki sposób okazywać szacunek i zrozumienie kolegom w klasie i poza nią. Uczniowie według  instrukcji narysowali postać i nadali jej imię/przydomek (każdy rysunek był ciekawy i inny) oraz wzięli udział w zabawie „Przywitanie”, podczas której poznali kulturę innych narodowości. Celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych i kształtowanie postawy empatycznej.

I. Wiśniewska, M. Gruszka

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia – pamiętamy”

W październiku  nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia – pamiętamy” organizowanego przez   Kuratorium Oświaty w Katowicach  i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności  z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, która mija 13 grudnia 2021 roku. Jego celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

 W ramach tego projektu  uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w  Wojewódzkim Konkursie Literackim „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”. Na konkurs swoje prace zgłosiło ośmioro uczniów z klas siódmych i trzynaścioro z klas ósmych.

 Na lekcjach historii w klasach siódmych i ósmych, do końca listopada zostanie zaprezentowany film „Nie zabierajcie mamy”–  to dokument, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego. Umieszczono w nim wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. W  w/w klasach zostanie również zaprezentowana  wystawa online przygotowana przez  IPN „Stan wojenny 1981-1983”

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/84435,Wystawa-Stan-wojenny-19811983-do-pobrania-PLEN.html

W czterech klasach ósmych oraz  pięciu siódmych zostaną przeprowadzone lekcje historii  na temat stanu wojennego, z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez IPN – tekstów źródłowych oraz ćwiczeń oraz materiałów fotograficznych zgromadzonych przez nauczycieli i uczniów.

W szkole został przygotowany  szkolny kącik  patriotyczno-historyczny  z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez autorów projektu,oraz materiałów  zebranych przez  nauczycieli oraz uczniów. Wykorzystano również materiały IPN – opracowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej zamieszczone na stronach internetowych.

Dwoje  nauczycieli uczestniczyło   w wykładach szkoleniowych: „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego”, „Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „ Solidarność”.

 

Szkolny koordynator projektu

 Urszula Kret