Dzień Edukacji Narodowej

” Dzieci rodzą się że skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć” (Janusz Korczak)


15 pażdziernika z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. W tym dniu uczniowie mieli okazję złożyć swoje podziękowania wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za przekazaną wiedzę, trud wychowania, za troskę, by w szkole było dobrze, czysto i bezpiecznie. Uczynili to poprzez humorystyczny program artystyczny, który przygotowali wraz z uczniami p. Ewa Dudzińska, p. Monika Herzog i p. Krzysztof Szczepaniak.

Monika Szczygieł

Informacje Samorządu Uczniowskiego

1.10.2019 Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną. Uczestnikami byli przede wszystkim uczniowie klas IV_V. Koleżanki ze starszych klas pomagały w organizacji tej imprezy. Na następną zabawę zapraszamy 28.11.2019.
 
 
 

Zapraszamy do biblioteki

24  października 2019 r. ekipa miłośników książek, komiksów i gier planszowych wyrusza jak co roku na Targi Książek do Krakowa. Uczestnicy wyjazdu będą mogli skorzystać z zakupu książek, komiksów i gier planszowych po promocyjnych cenach. Oprócz tego można wziąć udział w konkursach z nagrodami, spotkać się z przedstawicielami wydawnictw oraz autorami książek. Niestety, lista uczestników jest już zamknięta.

W tamtym roku szkolnym na Targach Książki do bilioteki szkolnej zakupiono wiele nowych, ciekawych książek. Dla miłośników przygód polecamy dwie serie australijskiego pisarza Johna Flanagana  pt. :„Zwiadowcy”- 15 części i „Drużyna”- 7 części. Obie serie opisują przygody bohaterów w fikcyjnym świecie, który jest trochę stylizowany na świat średniowiecznych zamków pełnych rycerzy, dam dworu i zwinnych zwiadowców, którzy przede wszystkim kierują się honorem.

Dla tych, którzy kochają podróże i poznawanie życia na innych kontynentach polecamy książki z serii „ Nela mała reporterka”. Pewnie wielu z młodych ludzi zna jej reportaże z telewizji. Są też książki dla zwolenników fantazji, np.: „Czarny młyn” Marcina Szczygielskiego, lub seria Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”– 3 części. Dla młodszych czytelników polecamy serię „Domki na drzewie” Andy Griffiths’a i Terry’ego Dentona i trzy części „Vladka, najmilszego wampirka na świecie” Anny Wilson.                                                                                                       

Czytelnicy ciekawi historii naszego kraju mogą sięgnąć np. po opowiadania  z czasów II wojny światowej, w których ten przerażający czas opisany jest    w sposób przystępny widziany oczami dziecka: „Asiunia” Janiny Porazińskiej, „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego lub „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej. Polecamy również historię niedźwiedzia Wojtka, który służył w polskim wojsku: „Dziadek i niedźwiadek” Łukasz Wierzbicki i „Wojtek spod Monte Cassino” Wiesław Lasocki.

W naszej bibliotece znajdują się też książki dla tych, którzy uwielbiają zabawę, żarty, świat szkolnych zdarzeń i śmiesznych nieporozumień. Są to serie Jeffa Kinney’a „Dziennik Cwaniaczka”, Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lew Leśniaka seria „Hej Jędrek”.

To tylko niektóre propozycje ciekawych książek, które bawią, uczą, pobudzają naszą wyobraźnię. Są dobrym sposobem na nudę, zły humor i deszczowe dni.

Zapraszamy do naszej biblioteki.

 

Szanowni Państwo!

Uprzejmie informuję, że ze względu na ochronę danych osobowych nie będzie publikacji nazwisk uczniów zakwalifikowanych do udziału w zajęciach, w projekcie „Kalejdoskop wiedzy i umiejętności”, współfinansowanych z funduszy europejskich. Wszyscy Państwo zostajecie poinformowani bezpośrednio przez nauczyciela prowadzącego lub przez koordynatora na stronie dziennika elektronicznego Librus w zakładce wiadomości.

Koordynator projektu Regina Kolasińska-Roguż

 

Obchody IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

W piątek 4. 10. 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Rozpoczęliśmy go bardzo wcześnie, bo o godzinie 7.30 pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Uczniowie klasy 6 b od godzin porannych przepytywali dorosłych z tabliczki mnożenia.

O godzinie 8.00 rozpoczął  się uroczysty apel, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas III-VIII. Dzieci były świetnie zorientowane z jakiej okazji spotykamy się. Przypominały  im o tym na każdym kroku: wystrój szkoły, dekoracje na drzwiach, oknach i tablicach informacyjnych. Cały tydzień poprzedzający ten dzień był podporządkowany tabliczce mnożenia. Dzieci  i dorośli przypominali sobie rachunki, chcąc jak najlepiej wypaść na podsumowaniu. Na koniec  apelu głos zabrała  Pani Dyrektor, która uroczyście ogłosiła otwarcie Światowego Dnia Tabliczki  Mnożenia w SP nr 5.

Następnie uczniowie rozeszli się do klas, a patrole egzaminacyjne udały się tam, żeby przeprowadzić wśród dzieci egzamin z tabliczki mnożenia. Przetestowanych zostało 312 osób, a tytuł eksperta tabliczki mnożenia otrzymało 188, czyli 60% dzieci.

Po zakończeniu  akcji w szkole, patrole wyruszyły do miasta, żeby tam zapytać mikołowian z tabliczki mnożenia.

Odwiedziliśmy Urząd Miasta,  CUW, Dom Kultury, Bibliotekę Miejską, Związek Emerytów   i Rencistów, sklepy, banki, cukiernie.

Najstarszą osobą , która bezbłędnie odpowiedziała na wszystkie pytania była  83 – letnia mieszkanka Mikołowa. Najlepiej odpowiadali i jednocześnie najchętniej w zabawie brali udział  ludzie  w wieku 50+.  Bardzo się cieszymy, że większość ludzi dała się namówić  na zabawę z młodszymi  i poddała się testowi.

 Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy za rok.

 

Ćwiczmy razem

Szanowni Państwo!

Informuję, że w nowym roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkole nadal kontynuowany jest projekt współfinansowany przez MSiT „Ćwiczmy razem”.

Skład grup się nie zmienia i nie ma nowego naboru. Zgodnie z regulaminem realizują zajęcia od marca do grudnia b.r. wg podanego przez prowadzących harmonogramu.

Szkolny koordynator projektu – Regina Roguż

 

OPEN YOUR MiND!

Informujemy, że nasza szkoła bierze udział w projekcie finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +.

Tytuł projektu: 
Open your mind, change yourself and work across boundaries!
Otwórz umysł, zmień siebie i pracuj ponad granicami!

Beneficjent: Konsorcjum w którego skład wchodzą:
Gmina Mikołów oraz SP3, SP4, SP5, SP6, SP7, SP8, SP10, SP12, P9, P10

Okres realizacji: 01.09.2019-31.08.2021

Projekt skierowany jest do 49 nauczycieli z 8 mikołowskich szkół podstawowych oraz 2 przedszkoli. Nauczyciele wezmą udział w 2-tygodniowych zagranicznych szkoleniach metodyczno-językowych, co przełoży się na podniesienie jakości nauczania w szkołach i przedszkolach.

Witaj szkoło!

2 września nasza szkoła tętniła życiem. Uczniowie wszystkich klas rozpoczęli uroczyście rok szkolny 2019/20. Niektórzy z nich po raz pierwszy przekroczyli progi „piątki”. Pani Dyrektor Jolanta Czekaj pasowała pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów szkoły. Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Burmistrz Stanisław Piechula.

Życzymy wszystkim uczniom owocnego zdobywania wiedzy oraz pozytywnych ocen.