Dzień Edukacji Narodowej

” Dzieci rodzą się że skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć” (Janusz Korczak)


15 pażdziernika z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. W tym dniu uczniowie mieli okazję złożyć swoje podziękowania wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za przekazaną wiedzę, trud wychowania, za troskę, by w szkole było dobrze, czysto i bezpiecznie. Uczynili to poprzez humorystyczny program artystyczny, który przygotowali wraz z uczniami p. Ewa Dudzińska, p. Monika Herzog i p. Krzysztof Szczepaniak.

Monika Szczygieł

Informacje Samorządu Uczniowskiego

1.10.2019 Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną. Uczestnikami byli przede wszystkim uczniowie klas IV_V. Koleżanki ze starszych klas pomagały w organizacji tej imprezy. Na następną zabawę zapraszamy 28.11.2019.
 
 
 

Zapraszamy do biblioteki

24  października 2019 r. ekipa miłośników książek, komiksów i gier planszowych wyrusza jak co roku na Targi Książek do Krakowa. Uczestnicy wyjazdu będą mogli skorzystać z zakupu książek, komiksów i gier planszowych po promocyjnych cenach. Oprócz tego można wziąć udział w konkursach z nagrodami, spotkać się z przedstawicielami wydawnictw oraz autorami książek. Niestety, lista uczestników jest już zamknięta.

W tamtym roku szkolnym na Targach Książki do bilioteki szkolnej zakupiono wiele nowych, ciekawych książek. Dla miłośników przygód polecamy dwie serie australijskiego pisarza Johna Flanagana  pt. :„Zwiadowcy”- 15 części i „Drużyna”- 7 części. Obie serie opisują przygody bohaterów w fikcyjnym świecie, który jest trochę stylizowany na świat średniowiecznych zamków pełnych rycerzy, dam dworu i zwinnych zwiadowców, którzy przede wszystkim kierują się honorem.

Dla tych, którzy kochają podróże i poznawanie życia na innych kontynentach polecamy książki z serii „ Nela mała reporterka”. Pewnie wielu z młodych ludzi zna jej reportaże z telewizji. Są też książki dla zwolenników fantazji, np.: „Czarny młyn” Marcina Szczygielskiego, lub seria Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”– 3 części. Dla młodszych czytelników polecamy serię „Domki na drzewie” Andy Griffiths’a i Terry’ego Dentona i trzy części „Vladka, najmilszego wampirka na świecie” Anny Wilson.                                                                                                       

Czytelnicy ciekawi historii naszego kraju mogą sięgnąć np. po opowiadania  z czasów II wojny światowej, w których ten przerażający czas opisany jest    w sposób przystępny widziany oczami dziecka: „Asiunia” Janiny Porazińskiej, „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego lub „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej. Polecamy również historię niedźwiedzia Wojtka, który służył w polskim wojsku: „Dziadek i niedźwiadek” Łukasz Wierzbicki i „Wojtek spod Monte Cassino” Wiesław Lasocki.

W naszej bibliotece znajdują się też książki dla tych, którzy uwielbiają zabawę, żarty, świat szkolnych zdarzeń i śmiesznych nieporozumień. Są to serie Jeffa Kinney’a „Dziennik Cwaniaczka”, Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lew Leśniaka seria „Hej Jędrek”.

To tylko niektóre propozycje ciekawych książek, które bawią, uczą, pobudzają naszą wyobraźnię. Są dobrym sposobem na nudę, zły humor i deszczowe dni.

Zapraszamy do naszej biblioteki.

 

Szanowni Państwo!

Uprzejmie informuję, że ze względu na ochronę danych osobowych nie będzie publikacji nazwisk uczniów zakwalifikowanych do udziału w zajęciach, w projekcie „Kalejdoskop wiedzy i umiejętności”, współfinansowanych z funduszy europejskich. Wszyscy Państwo zostajecie poinformowani bezpośrednio przez nauczyciela prowadzącego lub przez koordynatora na stronie dziennika elektronicznego Librus w zakładce wiadomości.

Koordynator projektu Regina Kolasińska-Roguż

 

Obchody IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

W piątek 4. 10. 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Rozpoczęliśmy go bardzo wcześnie, bo o godzinie 7.30 pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Uczniowie klasy 6 b od godzin porannych przepytywali dorosłych z tabliczki mnożenia.

O godzinie 8.00 rozpoczął  się uroczysty apel, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas III-VIII. Dzieci były świetnie zorientowane z jakiej okazji spotykamy się. Przypominały  im o tym na każdym kroku: wystrój szkoły, dekoracje na drzwiach, oknach i tablicach informacyjnych. Cały tydzień poprzedzający ten dzień był podporządkowany tabliczce mnożenia. Dzieci  i dorośli przypominali sobie rachunki, chcąc jak najlepiej wypaść na podsumowaniu. Na koniec  apelu głos zabrała  Pani Dyrektor, która uroczyście ogłosiła otwarcie Światowego Dnia Tabliczki  Mnożenia w SP nr 5.

Następnie uczniowie rozeszli się do klas, a patrole egzaminacyjne udały się tam, żeby przeprowadzić wśród dzieci egzamin z tabliczki mnożenia. Przetestowanych zostało 312 osób, a tytuł eksperta tabliczki mnożenia otrzymało 188, czyli 60% dzieci.

Po zakończeniu  akcji w szkole, patrole wyruszyły do miasta, żeby tam zapytać mikołowian z tabliczki mnożenia.

Odwiedziliśmy Urząd Miasta,  CUW, Dom Kultury, Bibliotekę Miejską, Związek Emerytów   i Rencistów, sklepy, banki, cukiernie.

Najstarszą osobą , która bezbłędnie odpowiedziała na wszystkie pytania była  83 – letnia mieszkanka Mikołowa. Najlepiej odpowiadali i jednocześnie najchętniej w zabawie brali udział  ludzie  w wieku 50+.  Bardzo się cieszymy, że większość ludzi dała się namówić  na zabawę z młodszymi  i poddała się testowi.

 Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy za rok.

 

Ćwiczmy razem

Szanowni Państwo!

Informuję, że w nowym roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkole nadal kontynuowany jest projekt współfinansowany przez MSiT „Ćwiczmy razem”.

Skład grup się nie zmienia i nie ma nowego naboru. Zgodnie z regulaminem realizują zajęcia od marca do grudnia b.r. wg podanego przez prowadzących harmonogramu.

Szkolny koordynator projektu – Regina Roguż

 

OPEN YOUR MiND!

Informujemy, że nasza szkoła bierze udział w projekcie finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +.

Tytuł projektu: 
Open your mind, change yourself and work across boundaries!
Otwórz umysł, zmień siebie i pracuj ponad granicami!

Beneficjent: Konsorcjum w którego skład wchodzą:
Gmina Mikołów oraz SP3, SP4, SP5, SP6, SP7, SP8, SP10, SP12, P9, P10

Okres realizacji: 01.09.2019-31.08.2021

Projekt skierowany jest do 49 nauczycieli z 8 mikołowskich szkół podstawowych oraz 2 przedszkoli. Nauczyciele wezmą udział w 2-tygodniowych zagranicznych szkoleniach metodyczno-językowych, co przełoży się na podniesienie jakości nauczania w szkołach i przedszkolach.