Czerwiec

W czerwcu w naszej świetlicy odbyły się gry i zabawy pod hasłem: „Tydzień Sportu”. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach m.in. skoki na skakance, rzut piłką lekarską, rzut do kosza. Za zdobyte miejsca i udział uczniowie odebrali nagrody rzeczowe i słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.

Maj w naszej świetlicy

 

Wiosna już w pełnym rozkwicie, więc w naszej świetlicy nie może zabraknąć kolorowych kwiatów! Dzieci rysowały kolorową łąkę, wykonywały kwiaty metodą origami, wycinały i formowały fantazyjne kształty kwiatów z kolorowej bibuły.

W świetlicowym laboratorium doświadczalnym dzieci poznały historię papieru i różne sposoby pisania na nim, a potem pod okiem p. Ani samodzielnie tworzyły ozdobny papier czerpany i uczyły się pisać za pomocą stalówki, patyczka i tuszu. Praca była żmudna, okupiona niejednym kleksem na papierze i czarnymi od tuszu palcami, ale było to niezwykłe doświadczenie i …. powrót do przeszłości.

W tygodniu poświęconym polskim akwenom wodnym dzieci poznały nową technikę plastyczną – kalkografię. Za pomocą żelazka i zabytkowej już kalki technicznej, mali artyści wyczarowali podwodny świat polskich rzek i morza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kwiecień

W pierwszym tygodniu kwietnia poznawaliśmy zasady dobrego wychowania. Wraz z p. Ewą i p. Wiolettą uczyliśmy się nakrywania do stołu, zachowania się przy stole i korzystania ze sztućców.

W naszej szkole odbył się Dzień Otwarty i również w świetlicy gościliśmy przyszłych pierwszoklasistów. Każdy gość pozostawił po sobie ślad w postaci własnoręcznie wykonanej biedronki origami, które zostały przyklejone na drzwi świetlicy. Oprócz pracy plastycznej mali goście wspólne z wychowawcami bawili się na dywanie pokonując tor przeszkód.

Witaj wiosno!

Wiosnę przywitaliśmy w świetlicy pracami plastycznymi wykonanymi pod kierunkiem p. Wioletty. Wszystkie bociany pięknie prezentowały się na naszej gazetce.

W marcu w naszej szkole obchodzony był „Dzień Matematyki”. Również świetlica włączyła się do tych obchodów. W tym dniu p. Wioletta i p. Ewa przeprowadziły zajęcia sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia, bawiąc się z dziećmi w „Milczka”.

W czasie obiadów dzieci z klas IV-VIII oprócz swojego numeru obiadowego również mogły wykazać się znajomością tabliczki mnożenia.

W kolejnym laboratorium doświadczalnym, które prowadzą p. Ania i p. Iwona były badane procesy życiowe różnych roślin. Dzieci samodzielnie posiały i posadziły nasiona ziół, warzyw i roślin zielnych oraz sadzonki ziemniaków i roślin ozdobnych. W kolejnych dniach uczniowie  prowadzili obserwacje wzrostu roślin, a zasadzone zielistki, pelargonie i skrzydłokwiaty zabrały do domu.

Dzieci wykonały także wiosenne prace plastyczne pod okiem p. Ani.

W marcu poznawaliśmy nazwy planet Układu Słonecznego, dowiedzieliśmy się dlaczego Słońce świeci, jak wyglądają poszczególne planety, a wszystko to w oparciu o filmy edukacyjne i ilustracje z książek. Pod kierunkiem p. Marysi wykonaliśmy pracę plastyczną o kosmosie.

Podsumowaniem tego tematu był konkurs pt. „Wyprawa w kosmos”, który przeprowadziła p. Iwona. Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

I miejsce: D. Sternik, J. Hnida, M. Bielec, N. Sprycha,

II miejsce: M. Górak, J. Opioła, G. Orzeł

III miejsce: I. Świerkot, K. Krajewski

wyróżnienie: M. Cichowska, K. Stępień

 

Początek marca

W pierwszym tygodniu marca zajęcia prowadzone były pod hasłem: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, które zachęciło nas do zabaw ruchowych, różnorodnych ćwiczeń m.in. ćwiczeń rozciągających z elementami jogi. Rozmawialiśmy także na temat pożyteczności ruchu, rysowaliśmy siebie jako sportowców uprawiających różne dyscypliny. Dowiedzieliśmy się także jak duży wpływ na nasze zdrowie ma higiena osobista i pod okiem p. Wioletty pokazywaliśmy w jaki sposób prawidłowo myć zęby i ręce. Wraz z p. Iwoną dzieci wpisywały w kontur odrysowanego dziecka dobre i złe nawyki żywieniowe.

Wraz z p. Anią dzieci wykonywały ćwiczenia na dywanie doskonaląc swoje umiejętności ruchowe.

Pani Stenia mówiła o właściwym i zdrowym odżywianiu i z grupą dzieci przygotowała mus jabłkowy.

Podsumowaniem tego tematu był quiz o zdrowiu, który przeprowadziła p.Wioletta. Dzieci podzielone były na kilka grup. Każda z nich otrzymała zestaw zadań, które musiała wykonać w jak najkrótszym czasie.

W marcu ruszyło Świetlicowe Laboratorium Badawcze, które co tydzień będzie zapraszało dzieci na różnorodne doświadczenia i eksperymenty. Pierwsze spotkanie dotyczyło właściwości i cech wody oraz sposobów jej wykorzystania. Drugie spotkanie Laboratorium poświęcone zostało zmysłom węchu i dotyku. Pod okiem p. Ani i p. Iwony dzieci badały swój sposób postrzegania otoczenia poprzez wąchanie i dotykanie różnych przedmiotów.

A po feriach…

W tygodniu poświęconym mieszkańcom śnieżnych krain poznaliśmy zwierzęta Arktyki i Antarktydy, życie ludów północy dawniej i dziś, historię zdobycia biegunów oraz zjawiska atmosferyczne związane z klimatem podbiegunowym. Wiedzę na temat zwierząt polarnych dzieci utrwaliliśmy pracą plastyczną, a piękno zorzy polarnej uchwycone zostało w pracach narysowanych wodnymi pastelami. Wykonaliśmy także pingwiny techniką origami, które wklejaliśmy na „kry lodowe”.

 

Czas ferii to fajna zabawa, kto bezpiecznie się bawi w kłopoty nie wpada! Życzymy udanych i bezpiecznych ferii !

Ferie tuż, tuż…

W ostatnim tygodniu poświęconym bezpieczeństwu w czasie ferii zimowych stworzyliśmy duże, kolorowe bałwany oraz kodeks postępowania w czasie zimy. Będziemy pamiętać o wszystkich zasadach!!!

 

Cały czas dopisuje nam zimowa pogoda, tak więc często korzystamy z uroków zimy bawiąc się na szkolnym podwórku.

 

 

Przed feriami lepiliśmy z plasteliny kolorowe bałwanki, które zawitały w naszym kąciku przyrodniczym. Braliśmy udział w „zimowej olimpiadzie” na sali gimnastycznej, która sprawiła nam dużo przyjemności. Ponadto odbył się świetlicowy konkurs plastyczny pod hasłem: „zimowy krajobraz”. Mali artyści malowali na dużych arkuszach papieru wykorzystując tylko dwa kolory. Prace stworzone pod opieką p.Ani i p.Iwony ozdobiły szkolny hol.