Podziękowania

W imieniu wszystkich czytelników, nauczycieli prowadzących zajęcia w bibliotece i w pomieszczeniu z „magiczną ścianą” oraz innych użytkowników kącika czytelniczego składam serdeczne podziękowania Radzie Rodziców, która pokryła koszty zakupu rolet do naszej biblioteki.

Justyna Walczak – bibliotekarka

Międzynarodowy Dzień Książki dla  Dzieci

W poniedziałek, 11 kwietnia 2022r.,  w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Książki dla  Dzieci. Uczniowie klas młodszych zostali zaproszeni ze swoimi ulubionymi książkami do biblioteki szkolnej, gdzie mogli przeczytać jej fragment i opowiedzieć wszystkim, dlaczego  ją lubią. Okazało się, że dzieci kochają baśnie, „Przygody skarpetek…” J. Bednarek, książki o sporcie- szczególnie o piłkarzach, komiksy, ciekawostki, książki przygodowe i obyczajowe. Fragmenty swoich książek z dzieciństwa przeczytali również nauczyciele. Znalazły się wśród nich „Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren, „Kubuś Puchatek” A.A. Milne i baśnie z różnych stron świata. Uczniowie klas starszych mogli zaprezentować swoje ulubione lektury na lekcjach.

J. Walczak

Pasowanie na czytelnika

Uczniowie klas pierwszych w ostatnim tygodniu przed feriami zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej na uroczystość „Pasowania na Czytelnika”.

Aby uzyskać ten tytuł najpierw musieli rozwiązać kilka zadań. Podpowiedziami do ich rozwiązania były wystawione na stolikach książki chętnie czytane przez pierwszoklasistów. Po rozwiązaniu zadań dzieci dowiedziały się, że w BIBLIOTECE czekają na nich KSIĄŻKI I KSIĄŻECZKI o przeróżnej tematyce. Dzieci przypomniały również, jak należy dbać o wypożyczone egzemplarze. Czytając, poznają szalone przygody bohaterów, śmieją się           i wzruszają, poznają świat nauki, przyrody i sportu, uczą się gotować i stają się CZYTELNKAMI.

Po złożeniu uroczystej przysięgi każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał Dyplom Pasowania na Czytelnika. Wszyscy mogli dodatkowo umilić sobie czas w sali z „ magiczną tablicą” przy zabawach grupowych. Mam nadzieję, że często będą zaglądać do naszej biblioteki.

Justyna Walczak

Nowości w bibliotece

Od listopada w naszej bibliotece pojawiły się nowe książki i dla starszych i dla młodszych.

Młodszych czytelników zapraszam do sięgnięcia po przygody „Basi”  Zofii Staneckiej. Każda książka to nowa przygoda: ”Przygody Basi pomagają dziecku zrozumieć świat, pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmieszają dzieci i dorosłych.”

Miłośników przygód szalonych skarpetek Justyny Bednarek  przybywa. U nas znajdziecie wszystkie części:

  • „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”                                                       
  • „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite).”
  • „Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!”

Są też dwie najnowsze części: „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” oraz część pełna zagadek, kolorowanek i propozycji gier i zabaw na długie zimowe wieczory pt.: „Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł złoty guzik?”

Dla tych, którzy oprócz czytania lubią jeszcze pogłówkować szczególnie z matematyki, polecamy książeczki Rafała Witka  z serii „Szczurki…”. Paczka sześciu szczurków i biała mysz wpadają na różne pomysły kombinując, jak tu przy tym wyjść na swoje.

Sowie czary” Iny Brandt, to z kolei propozycja fantastyki i przygody dla młodszych czytelników. Bohaterka serii Flora przeprowadza się wraz z rodzicami z miasta na wieś. W nowym miejscu nie wszystko jest łatwe, lecz Flora spotyka w lesie kogoś niezwykłego, kto skrywa w sobie tajemnicę. Jest to „…ciepła, wzruszająca opowieść o przyjaźni między ludźmi i zwierzętami, trosce o innych i próbach znalezienia swojego miejsca na ziemi.”

Są też wśród nas tacy, którzy czytając książkę lubią przenosić się w świat nierzeczywisty, baśniowy. Im polecam serię Brandona Mulla pt.: „Baśniobór”- 5 części i „Smoczą Straż”- 4 części. Początek jest zwyczajny: Rodzeństwo Kendra i Seth mają spędzić wakacje u dziadka, który mieszka na odludziu i wita ich całą serią nakazów i zakazów, których oni nie mają ochoty przestrzegać. Kim tak naprawdę jest ich dziadek i przed czym chce ochronić wnuki dowiecie się po przeczytaniu pełnej niesamowitych przygód i postaci serii książek pt.: „Baśniobór”.

Książki, które przenoszą nas do podwodnego świata to seria  3 części „Alea Aquarius” Tany Stewner. Ich bohaterka  Alea, wie,że nie powinna zbliżać się do wody, a mimo to coś ją do niej ciągnie. „Magia morza, fantastyka, przygoda i wspaniała przyjaźń- wszystko to łączy się w życiu Alei…”.     

Nowością są też książki niemieckiej powieściopisarki Katji Brandis „Woodwwalkers”. „To seria książek fantasy skierowana do młodzieży. Głównymi bohaterami cyklu są tajemnicze młode istoty, które opuszczają swój świat, by zadomowić się wśród ludzi…”                           

Godnymi polecenia są też książki objęte patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Ich autorem jest Artur Maciak. Pierwsza to „Nic o nas bez nas! Dzieci i ch prawa”- „…książka opowiada młodym czytelnikom o ich najważniejszych prawach, zwraca uwagę na to, jak ważne jest dzieciństwo…”. Kolejna z nich to „Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat.” „Czy dziecko może zmienić świat?  Czy może wpłynąć na rząd, państwo, dorosłych? Owszem, dzieci umieją walczyć o swoje sprawy, potrafią też nakłonić dorosłych, by ci angażowali się w ważne akcje i odnoszą na tym polu niemałe sukcesy…” Wśród prawdziwych bohaterów znalazł się Jan Mela, który pomimo niepełnosprawności zdobył oba bieguny Ziemi i założył fundację, która wspiera ludzi po amputacji kończyn. Myślę, że warto po nie sięgnąć.

Z nowości lekturowych na półkach biblioteki znalazły się książki pt.:

–  „Piaskowy wilk” Asa Lind;

książki Barbary Kosmowskiej „Dziewczynka z parku”, „Pozłacana rybka” i „Niezłe ziółko”;

– „Dzień czekolady” Anny Onimichowskiej;

– „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak;

– „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po Parkach Narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

To tylko niektóre z nowości. O kolejnych napiszę wkrótce.

Justyna Walczak

Pasowanie na czytelnika

W czwartek 18 lutego i w poniedziałek 22 lutego w naszej szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika.

Dzieci z każdej klasy zostały podzielone na dwie grupy. Każda grupa miała do wykonania trzy zadania a ich rozwiązania były tematem do rozmowy na temat ulubionych postaci, szacunku i dbania o wypożyczone książki oraz korzyści jakie niesie czytanie. Następnie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę i otrzymali dyplomy wraz z drobnymi upominkami.

Wszyscy dobrze się bawili i obiecali coraz częściej korzystać z biblioteki szkolnej.

Wokół Bożego Narodzenia- ciekawostki i anegdoty

– Papieżowi Janowi Pawłowi II brakowało w Stolicy Apostolskiej polskich tradycji świątecznych. I tak po raz pierwszy w 1982 r.  w Watykanie na Placu  św. Piotra stanęła choinka udekorowana bombkami i światełkami oraz szopka. I tak jest do dziś. Choinka ustawiana na Placu św. Piotra co roku pochodzi z innego regionu Europy i jest coraz wyższa. Ta przywieziona z polskich Tatr mierzyła 30 metrów. Jan Paweł II wprowadził także zwyczaj dzielenia się opłatkiem podczas przedświątecznych spotkań z odwiedzającymi go Polakami.

– Myśląc o św. Mikołaju najczęściej widzimy postać starszego, grubawego i siwobrodego mężczyzny w czerwonym kubraczku  z czerwoną czapką, który podobno w jedną noc odwiedza wszystkie dzieci: tym grzecznym daje prezenty, a urwisom rózgi.

A jak było naprawdę?  Święty Mikołaj żył naprawdę na przełomie III i IV wieku. Był Biskupem Miry (dzisiejsza Turcja). Według legend uratował przed śmiercią trzech niewinnych żołnierzy cesarza Konstantyna. Inna historia opowiada o uratowaniu trzech córek sąsiada, którym przekazał skrycie pieniądze na posag. Biskup zawsze chętnie dzielił się swoim majątkiem. Zmarł 6 grudnia i po śmierci został ogłoszony świętym.

A jak to jest u nas w Polsce?

Do niedawna prezenty rozdawał dzieciom człowiek ubrany w ornat w mitrze na głowie z pastorałem w ręku. Jednak nie wszędzie tak jest. W północnej części naszego kraju rolę Mikołaja pełni Gwiazdor ubrany w baranicę, z futrzaną czapką i  pomazaną sadzą twarzą.  Na Kaszubach to opleciony słomą mężczyzna przypominający chochoł. Gwiazdor wręczał prezenty ale odpytywał też z pacierza. W Wielkopolsce Mikołajów było dwóch: biały i dobry oraz czarny i zły. W Małopolsce prezenty są darem aniołów, na południowy wschodzie Polski podarki wręczają krasnoludki, na Dolnym Śląsku  i Opolszczyźnie tę role pełni Gwiazdka. U nas na górnym Śląsku prezenty pod choinką  zostawia Dzieciątko. Szkoda, że w tak  niewielu domach tradycje te są jeszcze żywe.

rys. Nicol Hopek

– Przełamanie się opłatkiem to niemal najważniejszy moment wigilijnej wieczerzy. Zwyczaj ten wywodzi się ze starochrześcijańskiego obrzędu składania chleba ofiarnego. W Polsce pojawił się przed XIX wiekiem. Początkowo dzielono się chlebem, który Kościół rozdawał wiernym na znak przynależności do wspólnoty chrześcijańskiej. Już w średniowieczu  pojawił się rodzaj pieczywa przypominający dzisiejszy opłatek. Opłatek miał zapewnić dostatek i chronić przed głodem. W niektórych regionach Polski dzielono się nim ze zwierzętami, wrzucano kawałek do studni, a zostawiając na pustym talerzu dzielono się nim z duszami zmarłych. Dziś opłatek jest symbolem miłości i pojednania. Łamiąc się nim składamy sobie życzenia a  także wybaczamy krzywdy.

Ciekawa chociaż dziś zanikająca jest tradycja kolędników. Wśród polskich kolędników można było odnaleźć przebranych za dziada, babę, śmierć, diabła i anioła. Byli też Trzej Królowie, pasterze z Gwiazdą Betlejemską, turoniem, kozą lub niedźwiedziem. Ich przebrania symbolizowały siłę, zdrowie i energię życiową. Chodzili oni od domu do domu ze śpiewem i żartami. W podzięce otrzymywali słodycze. Pominięcie domu przez kolędników było zapowiedzią nieszczęścia, dlatego wszyscy ich chętnie przyjmowali.

– Zanim w naszych domach pojawiła się choinka wieszano pod sufitem zielone gałęzie lub czubek drzewka iglastego. Była to podłaźniczka zwana też jutką, rajskim sadem, bożym drzewkiem lub wiechą. Ozdobiona orzechami, jabłkami, własnoręcznie wykonanymi ozdobami ze słomy i bibuły. Najważniejszą ozdobą były kolorowe krążki opłatków, które miały przynieść urodzaj i powodzenie domostwu.

– W wielu dzisiejszych domach wśród świątecznych ozdób znajdziemy jemiołę. Już w starożytności mówiono, że jemioła jest darem bogów. Leczono nią prawie wszystkie choroby, a zawieszona pod sufitem miała chronić dom przed złymi mocami, zapobiegać pożarom, zapewnić pomyślność, szczęście i bogactwo. Pod jemiołą wypowiadano życzenia a pocałunek pod nią zwiastował miłość i szczęście na długie lata oraz pojawienie się potomka w najbliższym roku. Na Mazowszu w Wigilię jemiołą okadzano ule.

Jest wiele tradycji i zwyczajów, o których w dzisiejszym świecie zapominamy. A może warto czasem się zatrzymać w tym codziennym pędzie i powrócić choć na chwilę do tego co było kiedyś. Opowiadajmy          o naszych tradycjach, bo to ważne, aby przetrwały, bo są piękne!

Wesołych Świąt!

Urodziny Pluszowego Misia

25 listopada dzieci naszej „Piątki” przyszły do szkoły wraz ze swoimi ulubionymi pluszakami. W ten sposób świętowaliśmy urodziny Pluszowego Misia. Z historią tego święta można było zapoznać się czytając informacje na gazetkach bibliotecznych. Sporo dzieci przystąpiło do konkursu pt.: „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…” w klasach młodszych królowały prace plastyczne, chociaż zdarzały się też krótkie opisy a nawet wierszyk. Uczniowie klasy Ve napisali ciekawe listy do swych pluszowych przyjaciół, które potrafiły wzruszyć czytelnika. Prace plastyczne oceniała bibliotekarka Justyna Walczak i p. Celina Jagiełka, a prace pisemne bibliotekarka i p. Anna Rowińska. Wśród uczniów klas młodszych wyróżnieni zostali:

– Dominik Paniczko z kl. IIIa ,

– Wiktoria Kania z kl. IIIa,

– Maja Stawecka z kl. IIIa.

Szcególnie chcieliśmy wyróżnić uczniów klas pierwszych, którzy wykonali portrety swoich ulubieńców samodzielnie i przy pomocy rodziców napisali kilka słów o nich. Sa to:

– Nataniel Hast z kl. Ib

– Dominik Pytlik z kl. Ib

– Alicja Liwa z kl. Ib

Wśród uczniów klas starszych na pochwałę zasłużyli:

 – Nikola Sprycha z kl. Ve za list do misia, który najpierw opiekował się jej mamą, potem Nikolą, która przekazała go swojej młodszej siostrze,

Dawid Fojt z kl Ve za list, w którym poznajemy historię jego misia towarzysza  dzieciństwa, który został przekazany do Domu Dziecka ale w pamięci Dawida zostanie na zawsze,

Antek Wiśniowski z kl. Ve za list o wymarzonym Pikachu, którego zgubił na wycieczce w górach, ale ma nadzieję, że przyniósł on radość dziecku, które go znalazło.

BRAWO! GRATULUJEMY!

Wystawę najpiękniejszych prac plastycznych można obejrzeć w naszej bibliotece.

ZAPRASZAMY

 

 

Zapraszamy do biblioteki

24  października 2019 r. ekipa miłośników książek, komiksów i gier planszowych wyrusza jak co roku na Targi Książek do Krakowa. Uczestnicy wyjazdu będą mogli skorzystać z zakupu książek, komiksów i gier planszowych po promocyjnych cenach. Oprócz tego można wziąć udział w konkursach z nagrodami, spotkać się z przedstawicielami wydawnictw oraz autorami książek. Niestety, lista uczestników jest już zamknięta.

W tamtym roku szkolnym na Targach Książki do bilioteki szkolnej zakupiono wiele nowych, ciekawych książek. Dla miłośników przygód polecamy dwie serie australijskiego pisarza Johna Flanagana  pt. :„Zwiadowcy”- 15 części i „Drużyna”- 7 części. Obie serie opisują przygody bohaterów w fikcyjnym świecie, który jest trochę stylizowany na świat średniowiecznych zamków pełnych rycerzy, dam dworu i zwinnych zwiadowców, którzy przede wszystkim kierują się honorem.

Dla tych, którzy kochają podróże i poznawanie życia na innych kontynentach polecamy książki z serii „ Nela mała reporterka”. Pewnie wielu z młodych ludzi zna jej reportaże z telewizji. Są też książki dla zwolenników fantazji, np.: „Czarny młyn” Marcina Szczygielskiego, lub seria Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”– 3 części. Dla młodszych czytelników polecamy serię „Domki na drzewie” Andy Griffiths’a i Terry’ego Dentona i trzy części „Vladka, najmilszego wampirka na świecie” Anny Wilson.                                                                                                       

Czytelnicy ciekawi historii naszego kraju mogą sięgnąć np. po opowiadania  z czasów II wojny światowej, w których ten przerażający czas opisany jest    w sposób przystępny widziany oczami dziecka: „Asiunia” Janiny Porazińskiej, „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego lub „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej. Polecamy również historię niedźwiedzia Wojtka, który służył w polskim wojsku: „Dziadek i niedźwiadek” Łukasz Wierzbicki i „Wojtek spod Monte Cassino” Wiesław Lasocki.

W naszej bibliotece znajdują się też książki dla tych, którzy uwielbiają zabawę, żarty, świat szkolnych zdarzeń i śmiesznych nieporozumień. Są to serie Jeffa Kinney’a „Dziennik Cwaniaczka”, Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lew Leśniaka seria „Hej Jędrek”.

To tylko niektóre propozycje ciekawych książek, które bawią, uczą, pobudzają naszą wyobraźnię. Są dobrym sposobem na nudę, zły humor i deszczowe dni.

Zapraszamy do naszej biblioteki.

 

Konkurs czytelniczo-plastyczny “W krainie bajek i baśni”

ID-10020083W ramach projektu czytelniczo-edukacyjnego ”W krainie bajek i baśni” odbył się konkurs plastyczny skierowany do wszystkich czytelników nauczania zintegrowanego.

Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej literaturą dziecięcą. Miała ona obrazować bohaterów oraz własne wrażenia i przeżycia z przeczytanej książki.

Na konkurs wpłynęły 93 prace. Wszyscy artyści zostali uraczeni słodkościami, a klasy, które zgłosiły najwięcej uczestników, otrzymały dodatkowo “artystyczne ołówki”.

Jury wybrało siedem najlepszych prac, które zostały nagrodzone zestawami “czarodziejskich kredek” i zostały wysłane do etapu powiatowego:

  1. Julia Weidemann II g – “Dziewczynka z zapałkami”
  2. Dominik Ratka III d – “Pyza na polskich dróżkach”
  3. Julia łebek III b – “Plastusiowy pamiętnik”
  4. Oliwier Prokopowicz II c – “Brzydkie kaczątko”
  5. Piotr Hartel II  c- “Kot w butach”
  6. Natalia Bończyk I f – “Dziewczynka z zapałkami”
  7. Aleksandra Hejnoł I d – “Arielka – mała syrenka”

Dwie osoby spośród wytypowanych osiągnęły sukces na etapie powiatowym zajmując: I miejsce Julia Weidemann z kl. II f – i II miejsceDominik Ratka z kl. III a.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

S. Hernas

Tydzień z Biblioteką

DSCN0075W maju w dn. od 9 do 13 w naszej szkole obchodziliśmy DNI OTWARTE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ „Tydzień z Biblioteką”.  W tych dniach odbywały się różne imprezy oraz wręczano nagrody za konkursy dotyczące zrealizowanych projektów w rządowym programie „Książki naszych marzeń”

W poniedziałek i wtorek wręczano nagrody za konkursy czytelniczo- plastyczne oraz za napisane recenzje.

11 maja zorganizowano EUROPEJSKIE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ  pt.: „Czytająca Europa”, w ramach których zorganizowano apel podsumowujący dwa projekty czytelniczo – edukacyjne: „Who is who?” oraz  „Podróże literackie po regionach Polski i Europy”

12 i 13 maja zakończono cykl zajęć dotyczących projektu „Z BYLE CZEGO COŚ PIĘKNEGO” skierowanego do wszystkich trzecioklasistów. Na zajęciach przeprowadzonych przez bibliotekarkę panią S.Hernas uczniowie wykonywali piękne kartki na Dzień Mamy, otrzymali również w prezencie ołówki i słodkie „co nieco”.

Od środy do piątku uruchomiona została „Fabryka czekolady”, z której rozprowadzano słodycze dla wszystkich uczniów promujących modę czytelniczą w projekcie KSIĄŻKI NA WYBIEGU. Najlepsze kolekcje otrzymały nagrody rzeczowe. Sponsorem tego wydarzenia był SKOK Stefczyka Oddział w Mikołowie, któremu słodko dziękujemy.

Zarówno laureatom jaki i uczestnikom życzymy wielu twórczo rozwijających książek.

S. Hernas