Pasowanie na czytelnika

W czwartek 18 lutego i w poniedziałek 22 lutego w naszej szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika.

Dzieci z każdej klasy zostały podzielone na dwie grupy. Każda grupa miała do wykonania trzy zadania a ich rozwiązania były tematem do rozmowy na temat ulubionych postaci, szacunku i dbania o wypożyczone książki oraz korzyści jakie niesie czytanie. Następnie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę i otrzymali dyplomy wraz z drobnymi upominkami.

Wszyscy dobrze się bawili i obiecali coraz częściej korzystać z biblioteki szkolnej.

Wokół Bożego Narodzenia- ciekawostki i anegdoty

– Papieżowi Janowi Pawłowi II brakowało w Stolicy Apostolskiej polskich tradycji świątecznych. I tak po raz pierwszy w 1982 r.  w Watykanie na Placu  św. Piotra stanęła choinka udekorowana bombkami i światełkami oraz szopka. I tak jest do dziś. Choinka ustawiana na Placu św. Piotra co roku pochodzi z innego regionu Europy i jest coraz wyższa. Ta przywieziona z polskich Tatr mierzyła 30 metrów. Jan Paweł II wprowadził także zwyczaj dzielenia się opłatkiem podczas przedświątecznych spotkań z odwiedzającymi go Polakami.

– Myśląc o św. Mikołaju najczęściej widzimy postać starszego, grubawego i siwobrodego mężczyzny w czerwonym kubraczku  z czerwoną czapką, który podobno w jedną noc odwiedza wszystkie dzieci: tym grzecznym daje prezenty, a urwisom rózgi.

A jak było naprawdę?  Święty Mikołaj żył naprawdę na przełomie III i IV wieku. Był Biskupem Miry (dzisiejsza Turcja). Według legend uratował przed śmiercią trzech niewinnych żołnierzy cesarza Konstantyna. Inna historia opowiada o uratowaniu trzech córek sąsiada, którym przekazał skrycie pieniądze na posag. Biskup zawsze chętnie dzielił się swoim majątkiem. Zmarł 6 grudnia i po śmierci został ogłoszony świętym.

A jak to jest u nas w Polsce?

Do niedawna prezenty rozdawał dzieciom człowiek ubrany w ornat w mitrze na głowie z pastorałem w ręku. Jednak nie wszędzie tak jest. W północnej części naszego kraju rolę Mikołaja pełni Gwiazdor ubrany w baranicę, z futrzaną czapką i  pomazaną sadzą twarzą.  Na Kaszubach to opleciony słomą mężczyzna przypominający chochoł. Gwiazdor wręczał prezenty ale odpytywał też z pacierza. W Wielkopolsce Mikołajów było dwóch: biały i dobry oraz czarny i zły. W Małopolsce prezenty są darem aniołów, na południowy wschodzie Polski podarki wręczają krasnoludki, na Dolnym Śląsku  i Opolszczyźnie tę role pełni Gwiazdka. U nas na górnym Śląsku prezenty pod choinką  zostawia Dzieciątko. Szkoda, że w tak  niewielu domach tradycje te są jeszcze żywe.

rys. Nicol Hopek

– Przełamanie się opłatkiem to niemal najważniejszy moment wigilijnej wieczerzy. Zwyczaj ten wywodzi się ze starochrześcijańskiego obrzędu składania chleba ofiarnego. W Polsce pojawił się przed XIX wiekiem. Początkowo dzielono się chlebem, który Kościół rozdawał wiernym na znak przynależności do wspólnoty chrześcijańskiej. Już w średniowieczu  pojawił się rodzaj pieczywa przypominający dzisiejszy opłatek. Opłatek miał zapewnić dostatek i chronić przed głodem. W niektórych regionach Polski dzielono się nim ze zwierzętami, wrzucano kawałek do studni, a zostawiając na pustym talerzu dzielono się nim z duszami zmarłych. Dziś opłatek jest symbolem miłości i pojednania. Łamiąc się nim składamy sobie życzenia a  także wybaczamy krzywdy.

Ciekawa chociaż dziś zanikająca jest tradycja kolędników. Wśród polskich kolędników można było odnaleźć przebranych za dziada, babę, śmierć, diabła i anioła. Byli też Trzej Królowie, pasterze z Gwiazdą Betlejemską, turoniem, kozą lub niedźwiedziem. Ich przebrania symbolizowały siłę, zdrowie i energię życiową. Chodzili oni od domu do domu ze śpiewem i żartami. W podzięce otrzymywali słodycze. Pominięcie domu przez kolędników było zapowiedzią nieszczęścia, dlatego wszyscy ich chętnie przyjmowali.

– Zanim w naszych domach pojawiła się choinka wieszano pod sufitem zielone gałęzie lub czubek drzewka iglastego. Była to podłaźniczka zwana też jutką, rajskim sadem, bożym drzewkiem lub wiechą. Ozdobiona orzechami, jabłkami, własnoręcznie wykonanymi ozdobami ze słomy i bibuły. Najważniejszą ozdobą były kolorowe krążki opłatków, które miały przynieść urodzaj i powodzenie domostwu.

– W wielu dzisiejszych domach wśród świątecznych ozdób znajdziemy jemiołę. Już w starożytności mówiono, że jemioła jest darem bogów. Leczono nią prawie wszystkie choroby, a zawieszona pod sufitem miała chronić dom przed złymi mocami, zapobiegać pożarom, zapewnić pomyślność, szczęście i bogactwo. Pod jemiołą wypowiadano życzenia a pocałunek pod nią zwiastował miłość i szczęście na długie lata oraz pojawienie się potomka w najbliższym roku. Na Mazowszu w Wigilię jemiołą okadzano ule.

Jest wiele tradycji i zwyczajów, o których w dzisiejszym świecie zapominamy. A może warto czasem się zatrzymać w tym codziennym pędzie i powrócić choć na chwilę do tego co było kiedyś. Opowiadajmy          o naszych tradycjach, bo to ważne, aby przetrwały, bo są piękne!

Wesołych Świąt!

Urodziny Pluszowego Misia

25 listopada dzieci naszej „Piątki” przyszły do szkoły wraz ze swoimi ulubionymi pluszakami. W ten sposób świętowaliśmy urodziny Pluszowego Misia. Z historią tego święta można było zapoznać się czytając informacje na gazetkach bibliotecznych. Sporo dzieci przystąpiło do konkursu pt.: „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…” w klasach młodszych królowały prace plastyczne, chociaż zdarzały się też krótkie opisy a nawet wierszyk. Uczniowie klasy Ve napisali ciekawe listy do swych pluszowych przyjaciół, które potrafiły wzruszyć czytelnika. Prace plastyczne oceniała bibliotekarka Justyna Walczak i p. Celina Jagiełka, a prace pisemne bibliotekarka i p. Anna Rowińska. Wśród uczniów klas młodszych wyróżnieni zostali:

– Dominik Paniczko z kl. IIIa ,

– Wiktoria Kania z kl. IIIa,

– Maja Stawecka z kl. IIIa.

Szcególnie chcieliśmy wyróżnić uczniów klas pierwszych, którzy wykonali portrety swoich ulubieńców samodzielnie i przy pomocy rodziców napisali kilka słów o nich. Sa to:

– Nataniel Hast z kl. Ib

– Dominik Pytlik z kl. Ib

– Alicja Liwa z kl. Ib

Wśród uczniów klas starszych na pochwałę zasłużyli:

 – Nikola Sprycha z kl. Ve za list do misia, który najpierw opiekował się jej mamą, potem Nikolą, która przekazała go swojej młodszej siostrze,

Dawid Fojt z kl Ve za list, w którym poznajemy historię jego misia towarzysza  dzieciństwa, który został przekazany do Domu Dziecka ale w pamięci Dawida zostanie na zawsze,

Antek Wiśniowski z kl. Ve za list o wymarzonym Pikachu, którego zgubił na wycieczce w górach, ale ma nadzieję, że przyniósł on radość dziecku, które go znalazło.

BRAWO! GRATULUJEMY!

Wystawę najpiękniejszych prac plastycznych można obejrzeć w naszej bibliotece.

ZAPRASZAMY

 

 

Zapraszamy do biblioteki

24  października 2019 r. ekipa miłośników książek, komiksów i gier planszowych wyrusza jak co roku na Targi Książek do Krakowa. Uczestnicy wyjazdu będą mogli skorzystać z zakupu książek, komiksów i gier planszowych po promocyjnych cenach. Oprócz tego można wziąć udział w konkursach z nagrodami, spotkać się z przedstawicielami wydawnictw oraz autorami książek. Niestety, lista uczestników jest już zamknięta.

W tamtym roku szkolnym na Targach Książki do bilioteki szkolnej zakupiono wiele nowych, ciekawych książek. Dla miłośników przygód polecamy dwie serie australijskiego pisarza Johna Flanagana  pt. :„Zwiadowcy”- 15 części i „Drużyna”- 7 części. Obie serie opisują przygody bohaterów w fikcyjnym świecie, który jest trochę stylizowany na świat średniowiecznych zamków pełnych rycerzy, dam dworu i zwinnych zwiadowców, którzy przede wszystkim kierują się honorem.

Dla tych, którzy kochają podróże i poznawanie życia na innych kontynentach polecamy książki z serii „ Nela mała reporterka”. Pewnie wielu z młodych ludzi zna jej reportaże z telewizji. Są też książki dla zwolenników fantazji, np.: „Czarny młyn” Marcina Szczygielskiego, lub seria Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”– 3 części. Dla młodszych czytelników polecamy serię „Domki na drzewie” Andy Griffiths’a i Terry’ego Dentona i trzy części „Vladka, najmilszego wampirka na świecie” Anny Wilson.                                                                                                       

Czytelnicy ciekawi historii naszego kraju mogą sięgnąć np. po opowiadania  z czasów II wojny światowej, w których ten przerażający czas opisany jest    w sposób przystępny widziany oczami dziecka: „Asiunia” Janiny Porazińskiej, „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego lub „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej. Polecamy również historię niedźwiedzia Wojtka, który służył w polskim wojsku: „Dziadek i niedźwiadek” Łukasz Wierzbicki i „Wojtek spod Monte Cassino” Wiesław Lasocki.

W naszej bibliotece znajdują się też książki dla tych, którzy uwielbiają zabawę, żarty, świat szkolnych zdarzeń i śmiesznych nieporozumień. Są to serie Jeffa Kinney’a „Dziennik Cwaniaczka”, Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lew Leśniaka seria „Hej Jędrek”.

To tylko niektóre propozycje ciekawych książek, które bawią, uczą, pobudzają naszą wyobraźnię. Są dobrym sposobem na nudę, zły humor i deszczowe dni.

Zapraszamy do naszej biblioteki.

 

Konkurs czytelniczo-plastyczny “W krainie bajek i baśni”

ID-10020083W ramach projektu czytelniczo-edukacyjnego ”W krainie bajek i baśni” odbył się konkurs plastyczny skierowany do wszystkich czytelników nauczania zintegrowanego.

Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej literaturą dziecięcą. Miała ona obrazować bohaterów oraz własne wrażenia i przeżycia z przeczytanej książki.

Na konkurs wpłynęły 93 prace. Wszyscy artyści zostali uraczeni słodkościami, a klasy, które zgłosiły najwięcej uczestników, otrzymały dodatkowo “artystyczne ołówki”.

Jury wybrało siedem najlepszych prac, które zostały nagrodzone zestawami “czarodziejskich kredek” i zostały wysłane do etapu powiatowego:

  1. Julia Weidemann II g – “Dziewczynka z zapałkami”
  2. Dominik Ratka III d – “Pyza na polskich dróżkach”
  3. Julia łebek III b – “Plastusiowy pamiętnik”
  4. Oliwier Prokopowicz II c – “Brzydkie kaczątko”
  5. Piotr Hartel II  c- “Kot w butach”
  6. Natalia Bończyk I f – “Dziewczynka z zapałkami”
  7. Aleksandra Hejnoł I d – “Arielka – mała syrenka”

Dwie osoby spośród wytypowanych osiągnęły sukces na etapie powiatowym zajmując: I miejsce Julia Weidemann z kl. II f – i II miejsceDominik Ratka z kl. III a.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

S. Hernas

Tydzień z Biblioteką

DSCN0075W maju w dn. od 9 do 13 w naszej szkole obchodziliśmy DNI OTWARTE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ „Tydzień z Biblioteką”.  W tych dniach odbywały się różne imprezy oraz wręczano nagrody za konkursy dotyczące zrealizowanych projektów w rządowym programie „Książki naszych marzeń”

W poniedziałek i wtorek wręczano nagrody za konkursy czytelniczo- plastyczne oraz za napisane recenzje.

11 maja zorganizowano EUROPEJSKIE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ  pt.: „Czytająca Europa”, w ramach których zorganizowano apel podsumowujący dwa projekty czytelniczo – edukacyjne: „Who is who?” oraz  „Podróże literackie po regionach Polski i Europy”

12 i 13 maja zakończono cykl zajęć dotyczących projektu „Z BYLE CZEGO COŚ PIĘKNEGO” skierowanego do wszystkich trzecioklasistów. Na zajęciach przeprowadzonych przez bibliotekarkę panią S.Hernas uczniowie wykonywali piękne kartki na Dzień Mamy, otrzymali również w prezencie ołówki i słodkie „co nieco”.

Od środy do piątku uruchomiona została „Fabryka czekolady”, z której rozprowadzano słodycze dla wszystkich uczniów promujących modę czytelniczą w projekcie KSIĄŻKI NA WYBIEGU. Najlepsze kolekcje otrzymały nagrody rzeczowe. Sponsorem tego wydarzenia był SKOK Stefczyka Oddział w Mikołowie, któremu słodko dziękujemy.

Zarówno laureatom jaki i uczestnikom życzymy wielu twórczo rozwijających książek.

S. Hernas

„Książki na wybiegu”

20160420_11442821 kwietnia 2016 r. w naszej szkole przeżywaliśmy nietypowe spotkanie z książką inspirowane Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Naszym zadaniem było przebrać się za bohatera książki, ale takiej, która znajduje się w naszej bibliotece szkolnej. Było to coś niesamowitego. Książki po prostu ożyły, a ich bohaterowie wylegli tłumnie na korytarze i zapełnili sale lekcyjne. Wielka Gala odbyła się na sali gimnastycznej w trzech turach. Łącznie przebrały 253 osoby, z czego 174 to uczniowie klas młodszych, a 76 – uczniowie klas IV – VI. W bajkowych strojach wystąpiło także   trzech wychowawców. Razem przyznano 89 nagród (58 w klasach I-III, 28 w klasach starszych, 3 nagrody otrzymali nauczyciele).

 Lista osób nagrodzonych w kl. I-III

Lista osób nagrodzonych w kl. IV-VI

Nowe książki w bibliotece

Nasza szkolna biblioteka w styczniu 2016 r. wzbogaciła się o nowe książki zakupione dzięki programowi „Książki naszych marzeń”. Lista zakupionych tytułów została sporządzona na podstawie propozycji czytelników, dlatego dla niektórych z Was nie wszystkie książki będą nowościami. Wierzymy jednak, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

basiawkoronielogoMłodszym czytelnikom polecamy serię książek Zofii Staneckiej o przygodach pewnej Basi, które pomagają dziecku zrozumieć świat i poradzić sobie w trudnych sytuacjach.Bolek i Lolek

I starsi, i młodsi znają przygody niesfornych braci Bolka i Lolka z bajki filmowej. Może teraz czas sięgnąć po książki opisujące ich przygody?

Dla miłośników zwierząt też znajdziemy coś ciekawego. cukierekKsiążki o psach, kotach, koniach, fokach, chomikach i innych zwierzętach, ich radościach i troskach oraz oddanych im opiekunach napisali między innymi Barbara Gawryluk, Holly Weeb i Waldemar Cichoń.

Dla bardziej dociekliwych polecamy poradniki dotyczące ras, hodowli, tresury i zdrowia naszych ulubieńców.

Tym, którzy lubią szalone przygody i czasami sami wpadają w niezłe tarapaty, polecamy książki z serii „Dziennik Cwaniaczka” Jaffa Kinneya, „Tomek Łebski” Liz Pchon czy „Hania Humorek” Megan Mc Donald, a także znane już przygody Mikołajka, Mateuszka lub Karolka.

zuzia_i_zagadka_pani_labiryntu___IMAGE1_186330_3Miłośnicy zagadek i tajemnic pewnie chętnie sięgną po kilka książek z serii o Zuzi Nadobnej Mariusza Niemyckiego, która podróżując po Europie z mamą konserwatorem dzieł sztuki, często staje się detektywem i pomaga rozwiązywać zagadki kryminalne.

Podobne przygody przeżywają Lesse i Maja, bohaterowie książek Martina Widmarka, którzy mieszkają w niewielkim szwedzkim miasteczku i prowadzą małe biuro detektywistyczne.

lasse i majaTo tylko niektóre nowości na naszych półkach. Książki te nie tylko bawią. Każda czegoś uczy, rozbudza wyobraźnię, pomaga odkrywać świat, lepiej poznawać siebie i wzbogacać wiedzę. Dlatego zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszej biblioteki i skorzystania ze zgromadzonych w niej książek.

J. Kurzak

 

„Wyprawa do Książkolandii”

P1170805Nasza biblioteka stara się zaszczepić swoim czytelnikom potrzebę czytania poprzez różne imprezy.

Jednym z takich wydarzeń jest Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych, które odbyło się w dwóch turach pod koniec maja 2015 r.

Tym razem pierwszaki zostały uprowadzone przez piratów do Książkolandii.

Tam po wyszorowaniu pokładu dowiedziały się o niezwykłych skarbach dostępnych dla czytelników. Piraci zdradzili nam jak należy dbać o książki. Były zagadki i dużo emocji.P1170814

Na koniec po złożeniu przyrzeczenia każdy pierwszak otrzymał dyplom ze wskazówką: ,,Czytanie Ci świat odsłoni’’.

Przedstawienie „Piraci w Książkolandii” zostało przygotowane  pod kierunkiem pani Krystyny Kuskowskiej przez dzieci uczestniczące w zajęciach Uniwersytetu Młodych Odkrywców, Aleksandrę Dziadek, Julię Swadźbę, Kornelię Gajak, Wiktorię Zgraję, Weronikę Ślezionę, Monikę Kłos.

Dziękujemy pani Andronice Krawiec z MDK w Mikołowie za wypożyczenie pięknych strojów.

S. Hernas