Zapraszamy do biblioteki

24  października 2019 r. ekipa miłośników książek, komiksów i gier planszowych wyrusza jak co roku na Targi Książek do Krakowa. Uczestnicy wyjazdu będą mogli skorzystać z zakupu książek, komiksów i gier planszowych po promocyjnych cenach. Oprócz tego można wziąć udział w konkursach z nagrodami, spotkać się z przedstawicielami wydawnictw oraz autorami książek. Niestety, lista uczestników jest już zamknięta.

W tamtym roku szkolnym na Targach Książki do bilioteki szkolnej zakupiono wiele nowych, ciekawych książek. Dla miłośników przygód polecamy dwie serie australijskiego pisarza Johna Flanagana  pt. :„Zwiadowcy”- 15 części i „Drużyna”- 7 części. Obie serie opisują przygody bohaterów w fikcyjnym świecie, który jest trochę stylizowany na świat średniowiecznych zamków pełnych rycerzy, dam dworu i zwinnych zwiadowców, którzy przede wszystkim kierują się honorem.

Dla tych, którzy kochają podróże i poznawanie życia na innych kontynentach polecamy książki z serii „ Nela mała reporterka”. Pewnie wielu z młodych ludzi zna jej reportaże z telewizji. Są też książki dla zwolenników fantazji, np.: „Czarny młyn” Marcina Szczygielskiego, lub seria Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”– 3 części. Dla młodszych czytelników polecamy serię „Domki na drzewie” Andy Griffiths’a i Terry’ego Dentona i trzy części „Vladka, najmilszego wampirka na świecie” Anny Wilson.                                                                                                       

Czytelnicy ciekawi historii naszego kraju mogą sięgnąć np. po opowiadania  z czasów II wojny światowej, w których ten przerażający czas opisany jest    w sposób przystępny widziany oczami dziecka: „Asiunia” Janiny Porazińskiej, „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego lub „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej. Polecamy również historię niedźwiedzia Wojtka, który służył w polskim wojsku: „Dziadek i niedźwiadek” Łukasz Wierzbicki i „Wojtek spod Monte Cassino” Wiesław Lasocki.

W naszej bibliotece znajdują się też książki dla tych, którzy uwielbiają zabawę, żarty, świat szkolnych zdarzeń i śmiesznych nieporozumień. Są to serie Jeffa Kinney’a „Dziennik Cwaniaczka”, Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lew Leśniaka seria „Hej Jędrek”.

To tylko niektóre propozycje ciekawych książek, które bawią, uczą, pobudzają naszą wyobraźnię. Są dobrym sposobem na nudę, zły humor i deszczowe dni.

Zapraszamy do naszej biblioteki.

 

Konkurs czytelniczo-plastyczny “W krainie bajek i baśni”

ID-10020083W ramach projektu czytelniczo-edukacyjnego ”W krainie bajek i baśni” odbył się konkurs plastyczny skierowany do wszystkich czytelników nauczania zintegrowanego.

Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej literaturą dziecięcą. Miała ona obrazować bohaterów oraz własne wrażenia i przeżycia z przeczytanej książki.

Na konkurs wpłynęły 93 prace. Wszyscy artyści zostali uraczeni słodkościami, a klasy, które zgłosiły najwięcej uczestników, otrzymały dodatkowo “artystyczne ołówki”.

Jury wybrało siedem najlepszych prac, które zostały nagrodzone zestawami “czarodziejskich kredek” i zostały wysłane do etapu powiatowego:

  1. Julia Weidemann II g – “Dziewczynka z zapałkami”
  2. Dominik Ratka III d – “Pyza na polskich dróżkach”
  3. Julia łebek III b – “Plastusiowy pamiętnik”
  4. Oliwier Prokopowicz II c – “Brzydkie kaczątko”
  5. Piotr Hartel II  c- “Kot w butach”
  6. Natalia Bończyk I f – “Dziewczynka z zapałkami”
  7. Aleksandra Hejnoł I d – “Arielka – mała syrenka”

Dwie osoby spośród wytypowanych osiągnęły sukces na etapie powiatowym zajmując: I miejsce Julia Weidemann z kl. II f – i II miejsceDominik Ratka z kl. III a.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

S. Hernas

Tydzień z Biblioteką

DSCN0075W maju w dn. od 9 do 13 w naszej szkole obchodziliśmy DNI OTWARTE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ „Tydzień z Biblioteką”.  W tych dniach odbywały się różne imprezy oraz wręczano nagrody za konkursy dotyczące zrealizowanych projektów w rządowym programie „Książki naszych marzeń”

W poniedziałek i wtorek wręczano nagrody za konkursy czytelniczo- plastyczne oraz za napisane recenzje.

11 maja zorganizowano EUROPEJSKIE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ  pt.: „Czytająca Europa”, w ramach których zorganizowano apel podsumowujący dwa projekty czytelniczo – edukacyjne: „Who is who?” oraz  „Podróże literackie po regionach Polski i Europy”

12 i 13 maja zakończono cykl zajęć dotyczących projektu „Z BYLE CZEGO COŚ PIĘKNEGO” skierowanego do wszystkich trzecioklasistów. Na zajęciach przeprowadzonych przez bibliotekarkę panią S.Hernas uczniowie wykonywali piękne kartki na Dzień Mamy, otrzymali również w prezencie ołówki i słodkie „co nieco”.

Od środy do piątku uruchomiona została „Fabryka czekolady”, z której rozprowadzano słodycze dla wszystkich uczniów promujących modę czytelniczą w projekcie KSIĄŻKI NA WYBIEGU. Najlepsze kolekcje otrzymały nagrody rzeczowe. Sponsorem tego wydarzenia był SKOK Stefczyka Oddział w Mikołowie, któremu słodko dziękujemy.

Zarówno laureatom jaki i uczestnikom życzymy wielu twórczo rozwijających książek.

S. Hernas

„Książki na wybiegu”

20160420_11442821 kwietnia 2016 r. w naszej szkole przeżywaliśmy nietypowe spotkanie z książką inspirowane Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Naszym zadaniem było przebrać się za bohatera książki, ale takiej, która znajduje się w naszej bibliotece szkolnej. Było to coś niesamowitego. Książki po prostu ożyły, a ich bohaterowie wylegli tłumnie na korytarze i zapełnili sale lekcyjne. Wielka Gala odbyła się na sali gimnastycznej w trzech turach. Łącznie przebrały 253 osoby, z czego 174 to uczniowie klas młodszych, a 76 – uczniowie klas IV – VI. W bajkowych strojach wystąpiło także   trzech wychowawców. Razem przyznano 89 nagród (58 w klasach I-III, 28 w klasach starszych, 3 nagrody otrzymali nauczyciele).

 Lista osób nagrodzonych w kl. I-III

Lista osób nagrodzonych w kl. IV-VI

Nowe książki w bibliotece

Nasza szkolna biblioteka w styczniu 2016 r. wzbogaciła się o nowe książki zakupione dzięki programowi „Książki naszych marzeń”. Lista zakupionych tytułów została sporządzona na podstawie propozycji czytelników, dlatego dla niektórych z Was nie wszystkie książki będą nowościami. Wierzymy jednak, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

basiawkoronielogoMłodszym czytelnikom polecamy serię książek Zofii Staneckiej o przygodach pewnej Basi, które pomagają dziecku zrozumieć świat i poradzić sobie w trudnych sytuacjach.Bolek i Lolek

I starsi, i młodsi znają przygody niesfornych braci Bolka i Lolka z bajki filmowej. Może teraz czas sięgnąć po książki opisujące ich przygody?

Dla miłośników zwierząt też znajdziemy coś ciekawego. cukierekKsiążki o psach, kotach, koniach, fokach, chomikach i innych zwierzętach, ich radościach i troskach oraz oddanych im opiekunach napisali między innymi Barbara Gawryluk, Holly Weeb i Waldemar Cichoń.

Dla bardziej dociekliwych polecamy poradniki dotyczące ras, hodowli, tresury i zdrowia naszych ulubieńców.

Tym, którzy lubią szalone przygody i czasami sami wpadają w niezłe tarapaty, polecamy książki z serii „Dziennik Cwaniaczka” Jaffa Kinneya, „Tomek Łebski” Liz Pchon czy „Hania Humorek” Megan Mc Donald, a także znane już przygody Mikołajka, Mateuszka lub Karolka.

zuzia_i_zagadka_pani_labiryntu___IMAGE1_186330_3Miłośnicy zagadek i tajemnic pewnie chętnie sięgną po kilka książek z serii o Zuzi Nadobnej Mariusza Niemyckiego, która podróżując po Europie z mamą konserwatorem dzieł sztuki, często staje się detektywem i pomaga rozwiązywać zagadki kryminalne.

Podobne przygody przeżywają Lesse i Maja, bohaterowie książek Martina Widmarka, którzy mieszkają w niewielkim szwedzkim miasteczku i prowadzą małe biuro detektywistyczne.

lasse i majaTo tylko niektóre nowości na naszych półkach. Książki te nie tylko bawią. Każda czegoś uczy, rozbudza wyobraźnię, pomaga odkrywać świat, lepiej poznawać siebie i wzbogacać wiedzę. Dlatego zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszej biblioteki i skorzystania ze zgromadzonych w niej książek.

J. Kurzak

 

„Wyprawa do Książkolandii”

P1170805Nasza biblioteka stara się zaszczepić swoim czytelnikom potrzebę czytania poprzez różne imprezy.

Jednym z takich wydarzeń jest Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych, które odbyło się w dwóch turach pod koniec maja 2015 r.

Tym razem pierwszaki zostały uprowadzone przez piratów do Książkolandii.

Tam po wyszorowaniu pokładu dowiedziały się o niezwykłych skarbach dostępnych dla czytelników. Piraci zdradzili nam jak P1170814należy dbać o książki. Były zagadki i dużo emocji.

Na koniec po złożeniu przyrzeczenia każdy pierwszak otrzymał dyplom ze wskazówką: ,,Czytanie Ci świat odsłoni’’.

Przedstawienie „Piraci w Książkolandii” zostało przygotowane  pod kierunkiem pani Krystyny Kuskowskiej przez dzieci uczestniczące w zajęciach Uniwersytetu Młodych Odkrywców, Aleksandrę Dziadek, Julię Swadźbę, Kornelię Gajak, Wiktorię Zgraję, Weronikę Ślezionę, Monikę Kłos.

Dziękujemy pani Andronice Krawiec z MDK w Mikołowie za wypożyczenie pięknych strojów.

S. Hernas

Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem

1sW styczniu 2015 r. odwiedził nas pan Waldemar Cichoń – autor fascynujących opowieści o nieznośnym lecz sympatycznym kocie Cukierku.

Spotkania z autorem odbywały się w dwóch turach (20, 26 stycznia) w radosnej i przyjaznej atmosferze. Pan Waldemar wyjaśnił, iż chcąc zachęcić syna do czytania książek napisał kilka kocich historyjek i tak przez przypadek został pisarzem. Czytał nam fragmenty swoich książek i odpowiadał na liczne pytania.

Na zakończenie każdego spotkania wypisywał swoim czytelnikom indywidualne dedykacje do książek swojego autorstwa. Czas spędzony z panem Waldemarem Cichoniem był dla nas miłym przeżyciem i wspaniałą podróżą po świecie wyobraźni. W podziękowaniu otrzymał od nas figurkę pisarza i pięć kartek walentynkowych na Światowy Dzień Kota, który jest obchodzony 17 lutego.

Targi Książki w Katowicach

targi_ksiazki_2013_katowiceKolejne Targi Książki za nami. W tym roku szkolnym to już druga taka ważna impreza dla miłośników książek.

Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu dzięki pani Stefani Hernas, która zorganizowała wyjazd. Pojechaliśmy autobusem miejskim aż do Katowic, a następnie piechotą dotarliśmy do celu naszej wyprawy, czyli na Targi Książki, które odbywały się w dnach 21- 23 listopada 2014 roku w katowickim Spodku.

W targach uczestniczyło około 80 wydawnictw i odbyło się blisko 100 spotkań ze znanymi osobami i autorami różnych książek „dla dużych i małych”. Targi odwiedziło ponad 5000 osób.

Oprócz książek można było kupić różne gry planszowe, popijać kawkę i zgryzać ciastkiem. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Targi książki podobały mi się bardzo, bo lubię takie wydarzenia. Chociaż były mniejsze niż zwykle, ale za to łatwiej było znaleźć jakąś książkę specjalnie dla siebie. Kupiłem sobie książkę pod tytułem „Julek i Maja Powrót do gry”. Dużą atrakcją był przejazd miejskim autobusem oraz wizyta w McDonald’s, gdzie posililiśmy się drobną kanapką.

Adam Uklański 6c

Targi Książki w Krakowie

1425.10.2014 r. tradycyjnie grupa „ Miłośników Książki” z naszej szkoły wyruszyła na targi książki do Krakowa. Wyjazd zorganizowała pani S.Hernas. Po przyjacielsku wzięliśmy uczniów z Gimnazjum nr 2 z Mikołowa, Gimnazjum nr 3 i SP nr 6 z Łazisk. My mieliśmy dofinansowanie, więc oplata była symboliczna.

Targi w Krakowie w dniach 23 – 26.10.2014 to jedno z największych wydarzeń związanych z książkami. Tym razem targi odwiedziło 60 tys. ludzi, którzy mogli zwiedzić 600 stoisk różnych wydawców.

Oprócz książek do kupienia były puzzle, gry planszowe, gazety. Posiadaczem nowej książki można było zostać korzystając z automatu z książkami.

Targi odwiedzili również wielcy pisarze i gwiazdy, np. Wojciech Cejrowski.

Cała wielka hala była podzielona na trzy mniejsze części:

  • hala Expo (tam były główne wejścia i kasy biletowe)
  • hala Wisła (największa sala z tych trzech)
  • hala Dunaj

 Po hali targowej przechadzali się ludzie przebrani za postacie z książek, np. za Gandalfa z „Władcy pierścieni”.

Targi książki jak najbardziej polecam i zapraszam na następne. Nie można się na nich nudzić. Każdy znajdzie coś dla siebie.Tradycyjnie można było się poczęstować cukierkiem  i wziąć sobie zakładkę do swojej ulubionej książki lub do jakiejś lektury szkolnej.

W piątek 21.11.2014r. wybieramy się na Targi Książki do Katowic, trwają zapisy…

Adam Uklański z kl. 6c